İhracat nedir?

İhracat Nedir?

İhracat, küçük işletmelere ticaretlerini büyütme fırsatı sunduğu gibi, büyük işletmelere de etki ettiği pazarları genişletme olanağı tanır. İlaveten sürdürülebilir kârlılığa erişme imkanını artırır. Ayrıca yerel ekonomik daralmalardan minimum şekilde etkilenip, farklı fırsat pazarlarını bulabilmesine imkân tanır.

İhracat nedir?

İhracat yapmaya duyulan yüksek talep, hem şahısların hem de şirketlerin “İhracat nedir?”, “İhracata nasıl başlarız?” sorusu etrafındaki girişimleri, son dönemde hızlanarak arttı. İhracatla alakalı iletişim yöntemlerinin, lojistik süreçlerin, pazarlama tekniklerinin gelişmesi ve devletlerin dış ticaretle ilgili durumları kolaylaşması ve sunulan teşvikler gibi unsurlarla ihracata başlamak artık daha cazip.

İhracata Nasıl Başlamalıyız?

Her şeyden önce ihracata başlamanın bir sebebi ve doğru bir usulü olması gerekiyor. Özellikle rakibimiz ihracat yaptığı için veya iç piyasadaki monotonluklardan kurtulma düşünceleriyle ihracata başlamak, sürdürülebilir bir dış ticaret serüveni sağlamayacaktır. İhracata başlarken asıl niyetimiz büyümek, pazar veya kaynak çeşitlendirmek olmalı.

Bu anlamda “neden ihracata başlıyoruz?” sorusu etrafındaki niyetimizi önce doğru bir şekilde belirlememiz lazım. Hedefimiz büyümek ise bu doğrultuda;

  • Kapasitemizi organize etmemiz,
  • Sertifikasyon süreçlerimizi ayarlamamız,
  • Personellerimizi eğitmemiz çok önemli.

Bu unsurları sağladıktan sonra alt yapımızı ideal hale getirip ona göre bir yatırımla ihracata başlayabiliriz. Alt yapımızı uygun hale getirmeden de başlanabilir ama devamlı kârlılığın olduğu pazar payına sahip olacak bir ihracatın gerçekleşmesi için alt paydaşlar çok önemlidir.

İhracat nedir?

İhracat Nedir? Paydaşların Sıralanması

Alt yapımızı uygun hale getirirken yapacağımız ilk işlemlerden biri, paydaşlardır.  Çalışacağımız paydaşları seçtikten sonra ihracat için hazır duruma getirilmelerini sağlamalıyız. Hazır duruma getirilmelerinin ardından alt unsurlar:

  • Gümrükçü: Çalışacağımız gümrükçü, gümrükte çalışan personel gibi algılanmamalı. Nasıl ki şirketimizde muhasebecimiz neyse aynı şekilde bir gümrük müşavirimiz olur. Biz ona ticaretimiz için vekâlet verir, bizim yerimize onlar gümrük işlemlerimizi hallederler. İyi bir gümrükçü seçimi, birçok kritik süreçte gerçekten hayati öneme sahip. Bu anlamda çalışacağımız sektörle alakalı, geçmişi, tecrübesi olan bir gümrükçü tercih etmemiz bizim için faydalı olacaktır.
  • Banka: Paydaşımız olacak olan banka seçiminde özellikle dış ticaret işlemlerinde daha evvelden geçmişi olan bir şube veya bankayla çalışmak ticaretimizin sürdürülebilirliği açısından önemli. Zira yurtdışından gelecek paraların transfer süreçlerinde, yurt dışı ihracat süreci veya para transfer süreci iyi olmayan bir bankayla çalışıyorsanız, mağduriyet yaşama ihtimaliniz gerçekten çok yüksek.
  • Lojistik Firması: Nakliye süreçlerinde lojistik firmaların iyi seçilmesi çok önemli. Ürünü gayet muntazam üretebilirsiniz ama o gideceği yere geç veya hasar görmüş şekilde ulaşırsa, müşteri memnuniyeti açısından istediğimiz sonuca ulaşamayız.
  • Sigorta Firması: Bizim yerimize ürünümüzü sigortalayacak olan, ihracata konu olan malı garanti altına alan firma anlamına gelir.

Yukarıdaki 4 unsuru gerçekten iyi belirlememiz gerekir. Bu paydaşların hangi firmalar olacağına, henüz daha ihracata başlamadan kararını vermemiz önemli. Eğer sürece ‘kervan yolda düzülür’ mantığıyla bakarsak, yolda mağdur olan, biz olabiliriz.

İhracat İçin Önemli İki Unsur

Resmi bir ihracatçı olmak için 2 şart vardır:

  1. Vergi numarasına sahip olmak,
  2. İhracatçı birliğine kayıt olmak.

İhracatçı birliği seçimini iki şekilde yapmanız mümkün. Bunlar, bölge olarak yakın olan ya da sektörünüzle alakalı bir ihracatçı birliğini seçmek olarak ayrılmaktadır. İkinci seçim daha uygun olacaktır. İhracatçı birliğine aidatı yatırmak suretiyle bir üyelik gerçekleştirmemiz gerekiyor. Eğer bu birlik kaydı olmazsa resmi ihraç çıkışımızı yapamayız.

Yazımızdan istifade etmenizi rica ederiz. Görüş ve önerileriniz için yorum yapabilirsiniz.

 

9 thoughts on “İhracat Nedir?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.