Dış Ticaret Mezunu Ne İş Yapar?

Dış ticaret mezunu birçok kimse de büyük bir hevesle  dış ticaret bölümünü okumayı hedeflediği için gelecekte çalışacağı işyeriyle alakalı çok güzel ortamlarda çalışacaklarının hayallerini kurabiliyor. Bu mümkün ancak okul döneminde altyapısı oturtulursa olabilir. İşe başladığı zaman, çalışma hayatında hızlı bir şekilde “ben ne alabilirim, değil de ne verebilirim” diye bakılırsa, firmada size karşı “ben bu personelime daha fazla nasıl faydalı olabilirim? Benden verim alsın” diye düşünebilir. Bu anlamda maaş + prim + yapılan ticaretten komisyon alan birçok eleman, personel vardır.

Dış Ticaret Mezunu Ne İş Yapar?

İşin özetine eğildiğimizde bahsettiğimiz gibi çalıştığımız her firmaya kendi işimizmiş anlayışıyla bakabilmek gerçekten çok kritik. Temel dış ticaret bilgisi aldıktan sonra, artık iş vaka görmeye kalıyor. Ne kadar çok vaka görürsek, hatta ne kadar erken hata yapmaya başlarsak bizim için o kadar iyidir. Çünkü görmüş olduğumuz vakalar bir sonraki ticaretlerde, işlerimizde bize hep ışık olacak. Dış Ticarette Yapılan Hatalar 1 ve 2  yazılarımıza bakabilirsiniz. Dolayısıyla şirketlerin içerisinde ne kadar çok vaka görmeye meraklı olursak bizim için o kadar iyidir. Farklı bir bakış açısıyla baktığımızda başka birisinin firmasında çalışırken yaptığımız şey, ana tabirle başkasının sermayesiyle bedelsiz bir şekilde risk üzerinden tecrübe kazanmaktır.

Dış Ticaret Mezunu

Gelecekte kendi işimizi yapmak istiyorsak, öncelikli olarak bir yerde çalışarak bu işe başlamak çok önemli. Çalışırken yapılacak her adım, aslında yarın bir gün yapacağımız dış ticaretimizde, aracılık faaliyetimizde, doğrudan ihracat veya ithalat gibi faaliyetlerimiz için de güzel bir tecrübe oluşturacak. Son olarak, dış ticarette en önemli şeyin bilgi ve tecrübeden ibaret olduğunu söyleyebiliriz.

Konuyla alakalı bahsetmek istediklerimiz bu kadar. Sorularınız ve merak ettikleriniz için yorum yaparak bizlere ulaşabilirsiniz.

İbrahim Çevikoğlu

2 thoughts on “Dış Ticaret Mezunu Ne İş Yapar?”

    1. I was very happy to discover this website. I want to to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you book marked to check out new things on your blog.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.